Zcela přepracovaný TalkBack ve verzi 9.1: Samsung a Google spojili své síly!

Vážení,

tak to vypadá, že se nám začíná blýskat na lepší časy!

Ti z vás, kdo pravidelně alespoň občas sledují dění na poli přístupnosti Androidu asi zaznamenali, že před nějakým časem proskočila zpráva o navázání úzké spolupráce mezi Googlem a Samsungem.

Pokud se ptáte, co že za tím je a proč se tito dva giganti spojili, pak vás odpověď možná překvapí.

Důvodem je totiž nutnost rychlejšího a kvalitnějšího vývoje přístupnostních nástrojů pro OS Android, známých jako Accessibility Suite, dříve jen TalkBack.

V roce 2018 však Google přikročil ke sjednocení svých přístupnostních nástrojů pod hlavičku jedné aplikace, jež zaštiťuje veškeré možnosti usnadnění, které mohou být nápomocny uživatelům s hendikepem.

Je smutnou skutečností, že od té doby se téměř nic převratného neudálo a TalkBack, potažmo Android Accessibility Suite, paběrkoval zhruba dvakrát do roka s aktualizacemi, jež přinesly minimum novinek a ještě k tomu povětšinou ubraly z funkcí stávajících a užitečných.

Není proto divu, že bylo jen otázkou času, kdy se v Googlu někdo praští do čela a konečně mu dojde, že je tahle situace neúnosná a chce to nějaké radikální řešení.

Naštěstí se to po téměř dvou letech opravdu stalo a v textu níže vám blíže představím zcela přepracovaný TalkBack, jenž je dílem vývojových týmů Googlu a Samsungu.

Jak to vlastně začalo

První nejasné zprávy proskočily už na začátku ledna letošního roku, kdy ale ještě nebylo vůbec jasné, o co vlastně přesně jde a jak má avizovaná spolupráce fungovat.

Významným přelomem byl pak tuším 16. leden, kdy došlo na každoroční akci "Samsung Unpacked" k představení společně vyvíjeného odečítače obrazovky, jenž má spojovat to nejlepší z obou světů.

To znamená, že se vývojáři snažili dát dohromady užitečné funkce jak z aplikace Voice Assistant (Samsung), tak samotného TalkBacku (Google).

Výsledkem je kompletně přepracovaný produkt, jenž byl poprvé představen právě na akci Samsung Unpacked a v hlavní roli byla nová vlajková loď společnosti, Samsung Galaxy S21.

Z tohoto jste jistě poznali, že nejprve došlo k rozšíření nové verze screen readeru na zařízeních této jihokorejské společnosti, konkrétně na těch telefonech, které již běží alespoň na verzi One UI 3.0, což je inovované uživatelské prostředí Samsungu.

Bylo jen otázkou času, (obě společnosti to hned při představení avizovaly), kdy dojde k uvolnění pro další OEM partnery a nový TalkBack tak bude dostupný pro veškerá zařízení.

Stalo se tak 23. února, kdy Google vydal oficiální vyjádření ústy svého accessibility produkt manažera, Briana Kemlera.

S jistými úpravami a vlastním překladem vám níže nabízím znění oficiálního oznámení.

Tento den je významným milníkem ve vývoji našeho odečítače obrazovky, jelikož společně se Samsungem představujeme zcela novou a kompletně přepracovanou verzi, jež obsahuje několik nejvíce žádaných funkcí, o něž dlouhodobě komunita nevidomých a uživatelů se zbytky zraku hlasitě žádala.

Dotýkejte se lehce, ovládejte rychle! Víceprstá gesta jsou tu!

První novinkou je přidání celé plejády víceprstých dotykových gest, která byla navržena tak, aby je bylo možné snadno provádět a dala se rychle naučit.

Prozatím jsou dostupná na všech zařízeních Pixel a přístrojích společnosti Samsung, které disponují One UI ve verzi 3.0 a vyšší.

Tato nově navržená gesta vám pomohou s ovládáním každodenně používaných aplikací, jakož i s rychlým prováděním obvyklých úkonů. Těmi mohou být například výběr a úprava textu, ovládání médií nebo rychlé nalezení nápovědy.

Úzce jsme spolupracovali s lidmi v komunitě nevidomých i uživatelů se zbytky zraku tak, abychom vyvinuli systém snadno zapamatovatelných a intuitivních dotykových gest. Například, eliminovali jsme nutnost navigovat se množstvím rozličných nabídek jen kvůli tomu, abyste mohli rychle spustit či pozastavit váš oblíbený podcast.

Nyní je to úžasně jednoduché, stačí jen kdykoli dvakrát poklepat dvěma prsty a ihned máte přehrávání médií pod kontrolou.

Čtení a poslech textu jedním švihnutím

Čtení a poslech vybraného textu je nyní mnohem rychlejší a efektivnější, takže okamžitě můžete najít vámi požadované informace.

Nový způsob ovládání zahrnuje například švihnutí třemi prsty vpravo či vlevo, jímž si můžete nechat předčítat pouze nadpisy jednotlivých článků, aktivovat čtení slovo po slově či znak po znaku.

Během toho můžete jednoduchým šviháním nahoru nebo dolů okamžitě procházet aktuální text.

Umlčte Talkback a zeptejte se! Přichází nové hlasové povely

S příchodem nejnovější verze TalkBacku s označením 9.1, můžete rychle pomocí švihnutí vpravo a nahoru odečítač přerušit a aktivovat jeho naslouchací režim.

TalkBack bude čekat na vaše hlasové instrukce, kterých je více než 25.

Můžete s jejich pomocí například hlasově vyhledávat text na aktuální obrazovce nebo okamžitě zvýšit rychlost mluvené řeči, tak abyste se svižněji dostali k požadovanému obsahu.

Dělejte věci posvém s novými možnostmi přizpůsobení

Ačkoli jsme redesignu věnovali mnoho práce a úsilí, během vývoje jsme zjistili, že každý ovládá a používá své zařízení vlastním osobitým způsobem.

Proto jsme se rozhodli zapracovat také zcela nové možnosti přizpůsobení odečítače.

Nově tak můžete přidávat či odebírat možnosti napříč nabídkami TalkBacku, upravit gesta pro ovládání čtení textu nebo přiřazovat či upravovat gesta pro nastavení aplikace, provádění akcí a navigaci v rámci textu.

Nově rovněž došlo ke sjednocení obou nabídek (globální a místní), přičemž se vždy objevuje pouze seznam funkcí, které korespondují s děním na obrazovce nebo se vztahují k aktuální části prostředí.

Přepracovali jsme také nabídku hlavního nastavení aplikace, kdy tato byla rozdělena do několika tematických kategorií, jež lépe odrážejí umístění a význam jednotlivých voleb. Do konfigurace výřečnosti jsme přidali dvě nové položky - vyslovování interpunkcí a symbolů plus ohlašování velkých písmen.

Taktéž jsme v rámci braillské virtuální klávesnice přidali dva nové jazyky, Arabštinu a Španělštinu.

Spojili jsme síly pro urychlení vývoje nástrojů přístupnosti

Zcela nový TalkBack je výsledkem naší spolupráce s důvěryhodnými testery a společností Samsung, díky čemuž se nám podařilo společně uvést do praxe toto přelomové vydání. Budeme i nadále spolupracovat s jihokorejským gigantem na zlepšování schopností našeho odečítače. TalkBack je nyní výchozí čtečkou obrazovky na všech zařízeních Samsung Galaxy s verzí One UI 3.0 a vyšší, což usnadňuje konzistentní a produktivní používání čtečky obrazovky na ještě větším množství zařízení se systémem Android.

Abychom všem pomohli udržet krok s aktuálními novinkami, vytvořili jsme zcela nový výukový program, který usnadňuje maximální využití aplikace TalkBack - existuje dokonce i speciální testovací podložka na procvičování nových gest aplikace. Díky těmto novým funkcím a rozšířené spolupráci na vývoji doufáme, že používání TalkBacku bude nyní pro mnohem více lidí kreativní a užitečné.

Závěrem

Aktualizace se již šíří skrze obchod Google Play a to i v Česku, takže uživatelé mohou aktualizovat běžným způsobem.

Jestliže dáváte přednost instalačním apk balíčkům, můžete si nový TalkBack stáhnout

zde.

Přelomová aktualizace Android Accessibility Suite by měla být funkční na zařízeních s Androidem 7 a vyšším.

Jinak nutno podotknout, že obr z Mountain View se konečně probudil a začal nadějně řešit svou katastrofální situaci ohledně uvadajícího TalkBacku, jenž byl v posledních letech pod těžkou palbou kritiky a mnozí uživatelé pod tíhou okolností odešli raději ke konkurenčnímu iOS.

Sám jsem byl taktéž rozhodnutý to udělat, naštěstí se pak objevilo Jieshuo, které mé pohnutky zvrátilo.

Dnes jsem stále Androidu věrný a věřím, že zůstanete věrní i vy.

Navíc teď, když TalkBack dostal čerstvý americký vítr do plachet a silný jihokorejský motor:-)

Původní článek v originálním anglickém znění najdete na

této adrese.

Enjoy!

Komentáře

 1. Ahoj Matěji! Opět skvělý článek. Nový talkback jsem si už vyzkoušel a mohu potvrdit, že se opravdu významně polepšil.
  Vladan

  OdpovědětSmazat
 2. Vladane, díky za tvé uznání! Dle posledních informací je již k dispozici i standardní cestou, tj. v obchodě Google Play. Takže i čeští uživatelé mohou aktualizovat normálním způsobem!

  OdpovědětSmazat
 3. Matěji, dnes se mi Talkback aktualizoval jak na Androidu 11, tak i na 7.1.

  OdpovědětSmazat
 4. Tak to je fajn. Vypadá to tedy, že nový TB bude fungovat i na starších zařízeních, což je skvělé. Opravím v článku.

  OdpovědětSmazat
 5. Vdaka za clanok. Na note10 s android 10 ide super. Kooperacia google priniesla ovocie. Verim, ze to udrzia aj nadalej.

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jieshuo_International_2.0.200718_beta2 - poznámky k vydání, čtěte pozorně!

Revoluční změny pokračují, aktualizace Jieshuo přináší mnoho nových funkcí!

Jieshuo international 2.0.201026: spousta optimalizací a nový způsob distribuce